Supertrener aktywnosc fizyczna a zdrowie

Papryczki chili i ich zalety

Data opublikowania: 2018-01-22 13:32:00
Autor: Izabela

Już dawno obalono mit, jakoby papryczka chili miała wywoływać wrzody żołądka i negatywnie wpływać na układ pokarmowy. Okazuje się, że papryczki nie tylko nie szkodzą, ale mogą nawet pomóc. Może więc warto przekonać się do jej ostrego smaku i wprowadzić ją do swojej diety?

Prozdrowotne właściwości papryczka chili zawdzięcza swojemu bogatemu składowi. W 50 g tego południowoamerykańskiego warzywa znajdziemy aż 120 proc. dziennego zapotrzebowania naszego organizmu na witaminę C, 20 proc. zapotrzebowania na witaminę B6 oraz 16 proc. na witaminę A. Swój ostry charakter zawdzięcza kapsaicynie, która według licznych badań ma działanie antybakteryjne, antynowotworowe, przeciwbólowe i przeciwcukrzycowe. W papryczce znajdziemy też potas, mangan, magnez i żelazo. Jak dzięki takim składnikom papryczka chili wpływa na nasze zdrowie? Oto kilka jej zalet: 

-  Ochroni twoje serce

-  Pomoże spalić tłuszcz i zgubić dodatkowe kilogramy

-  Pomoże w walce z rakiem

-  Zapobiegnie bólom głowy i migrenom

-  Nie dopuści do powstania chorób układu pokarmowego

Jak ze wszystkim, tak i z papryczką chili trzeba uważać. Jeśli jednak mamy umiar, a pikantny smak w potrawach nam nie przeszkadza, to warto dodać tę sproszkowaną przyprawę lub świeże warzywo do każdego posiłku.