Supertrener aktywnosc fizyczna a zdrowie

Co kryje skórka jabłka ? Czy warto ją jeść?

Data opublikowania: 2018-01-22 11:20:00
Autor: Izabela

Wiele osób obiera jabłko ze skórki. To zupełnie niepotrzebne. Dlaczego? Skórki z jabłek są bardzo zdrowe i mają wiele dobroczynnych właściwości. Nie warto ich marnować i wyrzucać. Powinniśmy pamiętać, żeby owoce dokładnie umyć, a najlepiej kupować jabłka z ekologicznych gospodarstw. Wtedy mamy pewność, że nie zostały spryskane szkodliwymi dla zdrowia substancjami. Wówczas możemy bez obaw zjadać owoce ze skórką i cieszyć się jej walorami.

 

W czerwonej skórce jabłek jest obecny naturalny barwnik z grupy flawonoidów – kwercetyna. Ma ona korzystny wpływ na komórki mózgowe. Poprawia pamięć, obniża poziom cholesterolu i zmniejsza ryzyko miażdżycy oraz chorób krążenia.Kwercetyna ma także działanie przeciwalergiczne. Ma właściwości przeciwzapalne i antyhistaminowe. Pomaga przy katarze siennym łagodząc jego objawy. Szczególnie potrzebują jej osoby uczulone na pyłki, kurz czy sierść. W skórce jabłka znajduje się najwięcej błonnika, który pełni bardzo ważną rolę. Działa wspomagająco przy zaparciach i jest sprzymierzeńcem odchudzania

 

Jedząc jabłka ze skórką dbamy o jamę ustną. Gryzienie twardej skórki to świetny masaż dla dziąseł i sposób na oczyszczenie powierzchni zębów z osadów. Oczywiście nie zastąpi to szczoteczki i pasty do zębów, ale do nich nie zawsze mamy dostęp.

 

To właśnie tuż pod skórką jabłka znajduje się najwięcej witamin. Jeżeli je obieramy, narażamy się na spore straty. Chcąc maksymalnie wykorzystać zdrowotne właściwości owocu, powinniśmy spożywać go wraz ze skórkę. To bomba witaminowa i bogactwo składników mineralnych.